Останні новини

09 березня в 09:59

NYT: Українські військовослужбовці, практично оточені, відтісняють росіян назад

NYT: Українські військовослужбовці, практично оточені, відтісняють росіян назад
Битва за Бахмут ще не закінчена, принаймні поки що. Українські штурмові бригади у вихідні нагадали про це Москві.
У темряві, в цивільних автомобілях із приглушеними фарами, рота солдатів мовчки чекала на узбіччі дороги.
Позаду припаркувалася друга рота і випадкове світло всередині машини висвітлило обличчя солдата. Ще далі третя рота рухалася на позиції.
 
Після кількох місяців напруженої битви здавалося, що останніми днями боротьба за українське місто Бахмут досягла кульмінації: російські війська майже оточили місто, а деякі українські підрозділи відступили.
 
Однак у суботу рано-вранці українські штурмові бригади перейшли в наступ. Протягом вихідних сотні військовослужбовців приєдналися до контрнаступу, проводячи штурми із землі та завдаючи артилерійських ударів по російських позиціях із навколишніх пагорбів.
 
Українські командири визнали, що їхні сили в Бахмуті все ще перебувають під загрозою оточення, але бої у вихідні показали, що військові, які здивували світ своєю стійкістю, ще не готові відмовитись від Бахмуту. Як утримання міста може вписатися у більш широкі плани, менш ясно.
 
Ще до того, як Україна посилила наступ на росіян у Бахмуті у вихідні, її війська відкинули війська РФ від останньої головної траси, яка веде до міста. Це дозволило зберегти як лінію постачання, яка допомагала українським військовослужбовцям стримувати російський наступ протягом кількох місяців, так і маршрут відходу, якщо вони вирішать відступити.
«Я впевнений, що Бахмут вистоить», — сказав полковник Євген Межевікін, командувач об'єднаної тактичної групи, яка веде бої в Бахмуті, — У нас достатньо сил, щоб відкинути супротивника від цього міста, але все залежить від завдань, які ставить командування, чи то утримання міста чи заподіяння максимальної шкоди противнику».
 
Солдати, що знаходилися на місцях, виглядали втомленими, але, схоже, не були готові здатися.
 
Сам Бахмут - місто з довоєнним населенням у 70 000 жителів, не має великої стратегічної цінності. Він став просто черговим рубежем наступу військ РФ із метою захоплення східної частини Донецької області. Але битва за місто стала визначальним моментом війни як для російської, так і української армії. Це вже не боротьба за Бахмут: марафон зі змагання в тому, яка армія зможе розбити іншу.
 
Росія кинула десятки тисяч нещодавно мобілізованих солдатів на величезну наземну атаку, щоб взяти місто за допомогою вогню та живої сили. Україна використовувала всі тактики, вироблені за рік війни, щоб утримати позиції та завдати максимальних втрат окупанту, найчастіше борючись від будинку до будинку, в районах із зруйнованими будинками та потьмяними деревами.
 
В останні тижні війська України продовжують втрачати позиції, поступаючись віддаленим селам і передмістям. А кінець зими видався особливо тяжким. За словами військовослужбовців, кілька тижнів низьких температур, а тепер сезон туманів, що ще й почався, виснажили їхні сили.
 
"Туман стоїть постійно - щоночі ми практично нічого не бачимо", - сказав у відеозверненні з фронту командир підрозділу бойових безпілотників 59-ї бригади під позивним Мадьяр."Температура вище нуля вже третій день", - додав він, - Все розтануло. Бруд до коліна. Дощ проходить по 10 разів на день. Ускладнює виконання тактичних завдань».
 
Наприкінці минулого тижня Мадьяр заявив, що його підрозділ виводиться. Це зробили інші підрозділи. Залишається незрозумілим, чи ці переміщення були частиною ротації або контрольованого висновку.
 
Безперервний штурм
В одному з довколишніх міст — у Годинному Яру, відчувається жахлива сила російського наступу. Магазини та будинки забиті дошками, а вулиці спорожніли, якщо не брати до уваги кількох мирних жителів з пакетами для покупок. Під час останніх візитів майже завжди лунали вибухи, коли українська артилерія обстрілювала російські позиції в Бахмуті та його околицях, а російські гармати відкривали вогонь у відповідь.
 
Одна жінка, Олена, яка йшла додому з покупками в суботу вдень, не звертала уваги на вибухи і ледь глянула на ракети, що не розірвалися, що стирчали з асфальту.
 
"Моя дочка поїхала, а я залишилася", - сказала вона.
 
"Це мій дім", - сказала вона на виправдання.
 
Інші продовжують їхати.
 
Якось рано вранці минулого тижня співробітники благодійної організації Save Ukraine прибули на місце, щоб евакуювати останніх жителів з особливо вразливого району поряд з каналом. Вони вивели одну пару: 73-річного Віктора та 67-річну Людмилу, які залишили свій будинок після того, як до сусідського потрапив снаряд. Друга пара відмовилася йти. За словами чоловіка, його дружина мучилася від болю у животі.
 
Підрозділи ЗСУ розосереджені на горбистій місцевості, що тягнеться на багато кілометрів навколо Годинного Яру та Бахмута.Артилерійські гармати та танки стоять у чагарниках дерев, солдати розосереджені в приватних будинках, їх машини заховані під камуфляжними сітками або за будівлями.
 
Над головою зрідка пролітають українські літаки, які вранці часто здійснюють вильоти до лінії фронту. Однак це переважно артилерійська війна.
 
«Ми відбиваємо від 15 до 20 атак на день», — каже 26-річний Владислав, командир самохідної артилерійської батареї, розташованої за 4-5 миль від околиці Бахмута, — Сьогодні все йде більш-менш нормально».
 
Інтенсивність артилерійських обстрілів була надзвичайно високою.
 
"У середньому ми випускаємо від 80 до 120 снарядів на день", - сказав Владислав. - За півтора місяці ми випустили понад 5 000 снарядів.
 
Проте артилерійські боєприпаси закінчуються, що, за словами старших командирів, пояснює їхню постійну втрату позицій.
 
"Боєприпасів не вистачає", - сказав полковник Межевікін. «Хотілося б більше людей, більше техніки, більше боєприпасів для знищення противника на підступах та його резервів, щоб наші люди несли менше втрат і не було таких запеклих боїв».
За словами майора Олександра Панцерного, командира штурмового батальйону «Айдар», знаменитого бойового підрозділу, військовослужбовцям довелося навчитися раціонально витрачати боєприпаси. "Постійно доводиться планувати, розраховувати витрати боєприпасів".
«Гідний супротивник»
Через ці обмеження українські війська насилу стримують наступ «Вагнера» — приватної військової компанії, яка очолила російський наступ на Бахмут.
За словами кількох українських командирів, котрі воювали з ними, «Вагнер» поповнив своє угруповання тисячами засуджених, але основний контингент виявився здібними бійцями.
"Ми зрозуміли, що це гідний противник", - сказав майор Панцерний, - У них досить непоганий бойовий досвід; вони мають мотивований особовий склад».
Його батальйон був спрямований на штурм позицій "Вагнера" ​​біля села Кодема, що на південь від Бахмута.
«Противник посилав в атаку по 20 осіб 6-7 разів на день», — сказав Олександр, командир роти, яка брала участь у штурмі. Він не назвав свого прізвища за правилами військового протоколу. «Уявіть собі: приходять 20 хлопців, ми їх убиваємо. За п'ять хвилин приходять ще 20 хлопців, ми їх убиваємо. За годину — ще 20. Їм начхати на людей».
Потім, через три тижні, росіяни застали батальйони зненацька, прорвавшись через слабший підрозділ із флангу. Батальйон "Айдар" був змушений відступити.
Командир іншого батальйону, «Дніпро-1», який протягом кількох місяців протистояв підрозділам «Вагнера», сказав, що вважає їх більш маневреними та заповзятливими, ніж більшість підрозділів російської армії.Командир під позивним Дюк сказав, що Вагнер використав ненавчених ув'язнених у першій хвилі атаки, а потім, через 1-2 години, коли українські війська видихнулися, послав у бій спецназ, атакуючи з флангів. "Це була дуже хороша тактика", - сказав Дюк.
Смертельна пастка
Однак, за його словами, Україна змогла використати Бахмут як «смертельну пастку», щоб знищити величезну кількість нещодавно мобілізованих російських солдатів, які з'явилися на полі бою наприкінці минулого року. Говорять, що навіть сили «вагнерівців» були виснажені з літа.
«Ми зламали їм хребет; ми знищили весь їхній військовий штаб», - сказав майор Панцерний.
Він сказав, що, очевидно, залишилося лише кілька професійних військовослужбовців, які керують тисячами засуджених, завербованих для поповнення рядів, про що свідчать втрати: «Вони намагаються щось зробити, але результати вже не ті».
Тим не менш, російські війська просуваються вперед завдяки своїй більшій чисельності, підкріпленій десятками тисяч новобранців і за рахунок грубої сили. За словами військовослужбовців одного із підрозділів, вони іноді руйнують цілі житлові квартали, щоб знищити одного снайпера.
Однак російські втрати, особливо серед «вагнерівців», величезні, і впевненіші в собі українські командири наполягають на тому, що росіяни залишили мало сил. "Росія атакує з останніх сил", - сказав Олександр, командир роти.
За словами Дюка, втрати серед українців також великі, а на передовій не вистачає добровольців.У листопаді він отримав терміновий наказ «зібрати всіх людей нашого підрозділу, кухарів, водіїв, прес-аташе, фотографа, весь персонал, взяти гвинтівки та вирушити до Бахмута».
За його словами, до кінця лютого вони виїхали з 50% поранених солдатів, а деякі з них були придушені та апатичні.
Дані про втрати українських військовослужбовців не оприлюднені, але серед багатьох підрозділів все частіше відчувається напруження від втрат та виснаження.
"Ми втомилися", - вигукнув механік збройних сил Ярослав, виходячи з бару в невеликому містечку ввечері минулого тижня, - Ви повинні знати правду.
Джерело: The New York Times 
За матеріалами інтернет-ресурсів підготувала Оксана Картельян, Місто 24