Останні новини

11 січня в 12:59

На Одещині намагаються врятувати озеро Ялпуг: ситуація критична

На Одещині намагаються врятувати озеро Ялпуг: ситуація критична

Посуха за останні роки призвела до критичного обміління озера Ялпуг на півдні Одещини.

Все частіше рівень води стає набагато нижчим за необхідні показники. Така тенденція погано впливає на екологічний стан та створює серйозні проблеми для постачання питної води мешканцям міста Болград та прилеглих сіл.

Про це повідомляє Болградська районна державна адміністрація.

У 2022 році ситуація була зовсім критична. Рівень води в озері знизився до 1,4 метрів. Влітку цей рівень має складати 2,8 метри, а взимку — 1,8 метри.

"У 80-ті роки минулого століття була збудована насосна станція "Репіда". В критичних ситуаціях за її допомогою поповнювали озеро Ялпуг водою з ріки Дунай. Останні роки через великі енерговитрати станція практично не працювала", — йдеться в повідомленні.

Як врятувати озеро
"Репіда" була законсервована у 2020 році через її неефективність по витратах на споживання електроенергії, та відсутність запасних запчастин для агрегатів.

Специфіка роботи насосної станції є такою, що кожного разу при необхідності механічного поповнення водосховища Ялпуг необхідно будувати земляну перемичку на протоці Репіда. Також, при низьких рівнях води у Дунаї, робота насосних агрегатів неможлива.

Тому наразі проходять техніко-економічні розрахунки по заміні агрегатів "Репіди". Також прийняли рішення и розробити робочий проєкт з нормалізації стану водосховища. Кошти на виготовлення проєкту виділять з бюджетів Саф’янівської, Ренійської, Криничненської та Болградської територіальних громад.

Попри критичну тенденцію 11 січня 2023 року, рівень в озері становить 1,83 метра.