Засновник Ротарі-клуб «Ізмаїл» Валентин Строя: про історію створення клубу, найважливіші проєкти, нову діяльність і незмінну відданість своєму “дітищу»
Зараз Ротарі-клуб «Ізмаїл» абсолютно не потребує представлення в активної категорії ізмаїльчан як незмінний організатор наймасштабніших благодійних проєктів у нашому місті.
Ми часто говоримо про нього «в обличчях», розповідаючи про молодих, енергійних, ініціативних, пасіонарних членів клубу, справжніх «маяків» нашого часу, заряджених ідеєю служіння суспільству.
Сьогодні хочемо повернутися до витоків і нагадати про людину, з якої, власне почався «Ротарі-рух» в Ізмаїлі. Це Валентин Строя - саме він разом зі своїм однодумцем і другом Ігорем Бабаяном «запалили іскру» Ротарі в нашому місті. І, що важливо, Валентин, перший президент клубу (або чартр-президент), активно підтримує його роботу і сьогодні, допомагає, консультує, спрямовує.
- Ми з Ігорем стали ротарійцями задовго до заснування Ротарі-клуб Ізмаїл, - ділиться спогадами Валентин. - Наш перший клуб - кагульський (РК Кахул), ми щопонеділка їздили на його засідання і брали участь у проєктах для півдня Республіки Молдова. Звичайно, ми мріяли щось подібне створити в Ізмаїлі та працювати над проєктами служіння для Ізмаїла, більше того, у нас була перша спроба, але вона виявилася невдалою. Повторно до ідеї відкриття Ротарі-клуб Ізмаїл ми повернулися влітку 2018 року. Тоді нам вдалося зібрати гідну команду. Ми організували захід який нас би обєднував - перегони на героскутерах для дітей і підлітків на морвокзалі (м. Ізмаїл), проєкт вийшов дійсно гідним. Це був наш старт. Я зв'язався з губернатором нашого дистрикту Сергієм Завадським (2018/2019) і розповів про намір створення клубу в Ізмаїлі. Ідею він схвалив. У якості спонсорів ми запросили Ротарі клуби Кагула (Р. Молдова), РК Бирлад (Румунія) і РК “Одеса-Рішельє». У вересні 2018 року ми організували чартерний (установчий) бал і нам вручили сертифікати про створення клубу. Захід вийшов дійсно грандіозним, ми згадуємо його з великою теплотою…
Уже в перший рік існування клубу стартували проєкти, які «живуть» і сьогодні. Наприклад, «винний бал», один із наймасштабніших заходів Ротарі-клубу Ізмаїл на рівні всього Дистрикту 2232 (це ротарійський Дистрикт для України), на якому збирають кошти для всіляких благодійних проєктів, переважно - у медичній сфері. Або патронат над Утконосівською школою-інтернатом - це подарунки дітям до свят, збори на потреби інтернату, або святкові програми для вихованців закладу. Ще один проект, яким Валентин може пишатися - щорічні стипендії для обдарованих дітей.
"Ми єдині, хто заохочує обдарованих дітей матеріально, - каже він. - Дитина виросте, досягне успіху, а, можливо, стане великою та відомою. І пам'ятатиме, що першу стипендію вона отримала від Ротарі-клуб Ізмаїл!".
До речі, під вручення стипендій в Ізмаїльському Палаці культури, у 2018 році було організовано грандіозний концерт артистів Одеського акдемічного театру опери та балету, який надовго запам'ятався всім, кому пощастило на ньому побувати, і цей захід теж - один із приводів для гордості чартр-президента клубу.
У всій масі проєктів, започаткованих за роки існування клубу Валентин особливо виділяє «Global-Grant» - проєкт забезпечення інвалідними візками людей з обмеженими можливостями. Він фінансується Rotary fundasion і USAID. Бюджет проєкту становить близько 76 тисяч доларів, на ці кошти Ротарі-клуб Ізмаїл отримав візки, ще частина їх була подарована ротарійцями з РК Південної Дакоти /США.
- Цей проєкт я вважаю, напевно, найбільш душевним, - каже Валентин. - Ми отримали і роздали в Одесі та Одеському регіоні 460 інвалідних візків, більшість із них - складної конструкції, для людей із ДЦП, що потребували індивідуального складання. Наші американські колеги приїжджали до нас і ми разом монтували ці візки під індивідуальні потреби кожного нужденного. Подібні речі дуже згуртовують команду, особливо коли привозиш людині цей візок і розумієш, що допоміг їй поліпшити якість її життя! Проєкт стартував ще 2020-го і працює донині, останню акцію допомоги ротарійці провели близько місяця тому.
Це була мирна і творча діяльність, розмах якої ставав все більш вражаючим. Потрібно сказати, що ініціативи Ротарі-клуб Ізмаїл знаходили підтримку серед багатьох підприємців, які пропонували свою участь у проєктах, особливо пов'язаних з допомогою дитячим установам. І це - свідчення високого рівня довіри до членів клубу. Але, нові виклики часу багато в чому змінили спрямованість роботи Ротарі-клубу Ізмаїл.
Війна застала Валентина в румунській Тулчі.
- За кілька днів після початку повномасштабного вторгнення ми з Ігорем Бабаяном, перебуваючи в Тулчі, звернулися до голови Тулчинської повітової ради (пана Теодореску) з ініціативою щодо створення тут хабу для збору гуманітарної допомоги Україні, - згадує герой публікації. - Упродовж кількох днів це прохання було виконано, і допомога почала надходити як від міжнародних донорів і донорських організацій Румунії, так і від муніципалітету та простих мешканців повіту Тулча. Тисячі фур переправлялися через румунський кордон у бік Ізмаїла. Тут цю допомогу перерозподіляли українськими містами, насамперед тими, які найбільше страждали в перші роки війни від обстрілів. Хаб пропрацював аж до початку 2024 року. Потім ми зосередилися на зборах на дрони і на точкові запити наших бійців, які перебувають на фронті. Фронт залишився у нас у пріоритеті, хоча ми намагаємося не забувати і про наші заходи, наприклад, наприкінці навчального року ми провели урочистість для наших стипендіатів.
Ротарійське служиння - це, безумовно, не основний, хоча й дуже важливий для Валентина напрям діяльності. Сьогодні він очолює молодіжну громадську організацію «Нове покоління Європи», яка спеціалізується на реалізації проектів з фінісуванням з ЄС. Крім цього, Валентин очолює громадську організацію «Асоціація румунів м.Ізмаїл “Гавриїл Музическу" і бере активну участь у захисті прав представників румунської національної меншини в Одеської області. Ще один напрямок - консалтинг у сфері започаткування/впровадження бізнесів у Румунії, допомога українцям у реєстрації компаній і подальшому веденні діяльності. Як бачимо, вільного часу у Валентина обмаль, але залишити Ротарійське служиння він не може. «Я приніс цю ідею в Ізмаїл, я засновник клубу, це моє дітище, і, звісно, я не можу його кинути, тому досі ротарійське служіння це дуже важливо!», - каже він.
- Атмосфера в нашому клубі дуже важливе питання! У нас в РК Ізмаїл здорова та класна/дружня атмосфера ротарійців однодумців! Я пишаюсь моїми колегами з РК Ізмаїл та впевнений що вони (ротарійці РК Ізмаїл) найкращі в світі! З ними ми зможемо служити далі найкращими ротарійськими проектами та ініціативами на благо нашого українського суспільства на півдні Одеської області (і не тільки...!).
Більш того, з 1 липня, з початком Нового ротаріанського року, Валентин увійшов у команду нового губернатора Дистрикту 2232 і є офіцером з фудрайзингу в Комітеті з Фундації, відповідаючи за культуру залучення коштів на реалізацію проєктів для ротарійських клубів України, а також виконує функцію офіцера комітету з економічного розвитку Дистрикту 2232.
Однією з цілей на ций посаді Валентин бачить проведення економічного ротарійського форуму в Ізмаїлі. Тим паче, що з середини травня нинішнього року він призначений ще й офіційним представником Двосторонньої торгової палати Румунія-Україна в Одеському регіоні.
Тут логічним є запитання: «Як вас на все це вистачає?» (тим більше, знаючи перфекціонізм, як відмінну характеристику героя нашої публікації).
"Не вистачає, - чесно зізнається Валентин. - Але я настільки звик жити в такому темпі, що інакше вже не зможу. Ну, і коли бачиш результат, з'являються нові сили. Тож працюємо далі - на результат!. Дуже важливо що моя велика та неймовірна родина мені дуже допомагає! Вона (родина) завжди поруч та те що у мене виходить добри результати на ротарійському та професійному рівні - левова частка це завдяки їм!".


